A mediterrán stílus minden bizonnyal a szép emlékű utazások hatására jelent meg a lakberendezésben. Hiszen létezik olyan ember, akit nem varázsolnak el a zegzugos utcák, a varázslatos illatok, vagy a praktikus romantikával kialakított enteriőrök?
Van, aki a tenger zúgásának emlékét, a fehérboros kagyló ízét, vagy az elmorzsolt citromfalevél illatát zárja örökre a szívébe. Más pedig az egész mediterrán világot hazavinné a zsebében.
Pedig otthon is fel lehet építeni.
A mediterrán stílusú lakberendezés
A mediterrán stílus sem egységes, hiszen Toscana és Provence sem egyforma, a spanyol vagy a görög kultúra közötti különbségekről pedig már ne is beszéljünk.
Ha az egymásra ugyan sok tekintetben hasonlító, de mégis jellegzetes jegyeiben eltérő stílusok között megtaláltuk hozzánk illőt, akkor már csak egy dolgot kell szem előtt tartanunk: Egységesen, kizárólag a választott stílus jegyeiben rendezhetjük be a lakást, különben az összhatás zavaros lesz.
Nézzük meg ezt a vidéki, olívaillatú egyveleget, tegyünk egy képzeletbeli dél-európai körutazást, miközben képzeletben újra és újra átrendezzük az otthonunkat!
Provence-i mediterrán stílus
Természetközeli, egyszerű, tompa, könnyed és elegáns. Ez a provence-i stílus.
Pinterest/vendome press
A provence-i stílus színei
Jellemzője a tompa színek használata, és noha elrugaszkodhatunk a fehér kizárólagosságától, azért a falfesték választásánál nem mehetünk messzebbre a fáradt, pasztelles árnyalatoknál. De van egy jó hírem azoknak, akikhez közel áll a francia vidék egyszerű eleganciája, mégis vágynak a teltebb színekre: a kiegészítőkkel lehet játszani .Élénk türkiz ajtófélfák, vagy néhány égkék színben újjászületett rusztikus fabútor, például komód vagy tálaló segítségével megtörhetjük a lakás sápadtságát anélkül, hogy az az elegancia rovására menne. Mert egy kis játékosság sosem árt.
Kiegészítők és anyagok
A kiegészítőkkel óvatosan kell bánnunk, mert például a jellemzően nyitott konyhabútorok polcain a díszes porcelánok, vagy a modern színes cseréptányérok úgy törnék meg az egységet és a harmóniát, hogy magát Provence-t veszítenénk el.A nem lakkozott, hanem tompa, lehetőleg régies, kopottas hatású fabútorok, esetleg ha a tértől nem idegen, akkor a fagerenda tökéletesen adja vissza nekünk a francia levendulamezőkre néző házak hangulatát.
Toszkán mediterrán stílus
A mediterrán stílusok másik elegáns fajtája, talán a legelegánsabb, a szívünknek oly kedves olaszországi Toscana világa. A régió, melynek fővárosa az itáliai reneszánsz elmoshatatlan emlékét szimbolizálja, nem teheti meg, hogy ne az ízlésesség és elegancia jegyében létezzen.
A toszkán stílus színei és terei
A toszkán stílusban már megjelennek a színek. A meleg és élénk földszínek, sötét narancssárga, barna, arany, a sötét rozsdavörös. Az olasz mediterrán színvilágot jellemző meleg-barnás-sárgás színeket most nem fehérrel vagy kékkel, hanem az ehhez passzoló tónusú olívazölddel és társaival egészíthetjük ki.
Fontos, hogy a toszkán stílusú lakás csak akkor adja vissza a kívánt eleganciát, ha megfelelő belmagasság segít hozzá a tágas tér érzetéhez.Ha lakásban próbáljuk meg berendezni az itáliai Toscanát, akkor tehetjük meg, ha lemondunk a kis, elzárt terekről.
Pinterest/Robert San Roman
Anyagok és bútorok – toszkán hangulatban
A toszkán stílusban is jelen van a fa, de már elegáns, sötétbarna színben pompáznak a fényes és egyszerű, robusztus bútorok. Itt már bátrabban használhatunk díszítést, ám a mértéktartás itt is fontos. Ugyanez igaz a bútorok mennyiségére is.Jó minőségű textilek, esetleg bőrkanapé, időtálló hatású kőburkolat, és íves kovácsoltvas kiegészítők jellemzik ezt a stílust.
Pinterest/Robert San Roman
Spanyol mediterrán stílus
Pont azoknak való, akik a spanyolokra jellemző vérmérséklettel tudnak azonosulni, ugyanis lakberendezésük is maximálisan tükrözi híres temperamentumukat.
Pinterest/Kathryn Brower
Színviláguk ugyan hasonlít a toscánhoz, de sokkal sötétebb és mélyebb irányba viszik el a meleg színeket. Jellemző és ikonikus a terrakotta, a bordó, mélyvörös. Ők is sötétbarna bútorokat használnak, de már sokkal díszesebbeket választanak, jellemző a faragás. Díszítőelem a spanyol kultúrától elvonatkoztathatatlan mór hatást kiválóan reprezentáló mázas csempe. Vagy a szintén észak-afrikai hatást mutató indás és kacskaringós minták, növényi ornamentikák.
A kovácsoltvas, mint anyag, az arany, mint szín jellemzően jelen van a spanyol hatású otthonokban. Itt már nem kell fukarkodni a kiegészítőkkel és azok színeivel sem. A dísznövények, színes faliképek jellemzően jelen vannak ezekben a meleg hangulatot árasztó otthonokban.
Görög mediterrán stílus
A görög stílust pont azok a jellemzők határozzák meg, amelyekre látatlanul is asszociálunk, ha Görögországra gondolunk. A fehér és a kék szín uralja az egész otthont, az egyszerűség, a kevés bútor, a kevés díszítés jellemzi a görög hatású enteriőrt. A padló burkolata terrakotta csempe, vagy kavicsokból kirakott mozaik. Jellemző a szobában a baldachinos ágy, kék zsalugáter, funkcionális, egyszerű bútorok. Textilek a gyapjú, lenvászon, pamut, díszítésük színes, geometrikus formájú szövött minta.
Pinterest/Janeclayton
Első hallásra ez a stílus, a kevés kiegészítő, a visszafogottság, és a minimalista megjelenés miatt elég nagy kihívásnak tűnhet egy városi otthon kontextusában. Valójában rengeteg lehetőség rejlik benne. Mert az egyszerű színvilágban és a kevés kiegészítőben nem korlátokat, hanem lehetőségeket kell látni. Kevesebb szabály, több szabadság, több lehetőség az újragondolásra, csak el kell engednünk a fantáziánkat.
Mediterrán városi lakás
A mediterrán stílus táji jellegzetességei folytán nagyon változatos otthonok kialakítására ad lehetőséget. Így kifejezetten fantáziadús és stílusos városi otthont lehet kialakítani általuk. A legfontosabb a testreszabás és a fantázia. Úgy is dönthetünk, hogy a hozzánk legközelebb álló stílus tökéletes másolatát teremtjük meg otthonunkban. Ebben az esetben a lakberendezési boltok készen kínált kiegészítői helyett érdemes inkább az eredeti otthonokat tanulmányozni.
De használhatjuk a mediterrán stílusirányzatokat ihletként is.
Berendezhetünk egy a mediterrán színvilágot -pontosítva valamelyik mediterrán színvilágot- idéző városi otthont. Kevés bútorral, melyek fából készültek, egyszerűek, nem uralják hangsúlyosan az enteriőrt, és elrejthetünk néhány, a nekünk szimpatikus irányzatra asszociáló ízléses kiegészítőt. Például provence-i hatású csipketerítőt, vagy kovácsoltvas csillárt, mázas csempét, görög hatású gyapjúszőnyeget.
A lehetőségek korlátlanok, a hangsúlyos, és azonos stílusú kiegészítők együttes jelenléte egy nem túlzsúfolt enteriőrben megidézheti a mediterrán hangulatot a funkcionális városi lakásban is.