Retró lakberendezés. Egy stílus, melynek humora van. Vidám, lendületes, játékos. Egy stílus, amely felpörget, emlékeztet, néha ironizál. A színek harsányan kiabálnak, a sok minta elszédít, táncos, színes kavalkád, mint a diszkógömb színes villanása. Persze, hogy nem lehet nem szeretni!
A retró stílus az 1960-70-80-as éveket idézi. Amerikából indult ki, ezért egyaránt érthetjük alatta az amerikai retrót, de a stílus közép-európai adaptációja a térség keserédes, vasfüggönyön inneni oldalát álmodja újra, távol a múlt valóságától.Ugyanis azok, akik retró stílusú otthont rendeznek be maguknak, egy alternatív múltat teremtenek meg. A régi panelbelső szívünket melengető, nosztalgikus elemei dinamikus környezetben születnek újjá, egy olyan térben, ahol minden elem új értelmet nyer.Így transzformálódik át a retró lakásbelső Varia szekrénysora egy modern enteriőr stílusos elemeként gondtalan nosztalgiává.
Mi is az a retró lakberendezési stílus?
A retró stílus a magyar nyelvben az 1960-70-80-as éveket jelenti, de angol nyelvterületen több múltbéli korszakra is utal. Ezért néha vintage hangulatú képet kapunk a retro style szóra keresve. Ez azonban ne tévesszen meg minket, magyar közegben a kifejezés pontosan be van határolva. Mondhatni, egyenlő a kádári Magyarország periódusával.
A retró stílusú lakásbelső vidám, fiatalos, lendületes. Nincsenek robusztus bútorok, könnyed vonalvezetés, praktikum jellemzi a főként színes berendezési tárgyakat. A retró stílus nem korlátoz, nincsenek szigorú szabályai. Szabadságot ad, szárnyalhat a kreativitás. Kicsi és nagy, sötét és világos otthonban is egyaránt helye van a retró hangulatú enteriőrnek
A retró lakberendezés legfőbb jellemzői
Élénk színek, zsúfolt minták, letisztult formavilágú, funkcionális bútorok. Ez a retró már nem a konfekció bútorok retrója. Már lehet minden egyedi, hiszen a lehetőségek korlátlanok. Összekeverhetjük az amerikai retró színes, kilincses fém fridzsiderét a nagymamától elkunyizott étkezőasztallal, vagy épp újragondolhatjuk a bolhapiacon vett retró kanapét. Mert ez a stílus nem költséges. Nem a drága bútorok és kényes textilek teszik azzá, ami. A színek, a minták, a kreatív kompozíciók adják a retró lakberendezés lelkét. És mi.
Színek és minták
A retró stílus nem köt minket színek terén sem. Sőt, minél élénkebb, feltűnőbb színeket használunk, annál hatásosabb lesz a végeredmény. A retró lakásbelső neonzöld, viola, fekete, narancssárga-lila, élénkpiros, citromsárga, türkiz, babarózsaszín, királykék és pink. Valamit kihagytam?
Mintái a hullámok, a geometrikus minta, virágok, növények, csíkok, pöttyök. Ha tudatosak akarunk lenni, elhozhatjuk a pop art világát, mellyel a fogyasztói Amerikát testesítjük meg, ízig-vérig.
Bútorok a retró stílusban
A retró lakásdekoráció és a retró stílusú otthonok bútorainak a letisztult formák, praktikum, kombinálhatóság, ötletesség, jó helykihasználás a jellemzői. Lehetnek futurisztikus vonalvezetésűek, szögletesek, de a kagylófotel, a gömbölyded forgófotel ugyanúgy a retró által átadni kívánt nosztalgiát testesítik meg. Nagyon sokszor praktikus, műanyag bútorokról van szó. A 70-es évek a műanyag korszaka volt. De jellemző még a fém, a lakkozott fa, a műbőr, a bőr, a szőrme.
E lakberendezés irányzat legnagyobb előnye pont korlátlanságában rejlik. Elegáns lakást is berendezhetünk színei, mintái és formái használatával, ilyenkor érdemes néhány semleges minimalista bútort is becsempészni az enteriőrbe. Kiemelhetünk néhány színt ebből a karneváli kavalkádból, melyeket egymással kiegészítve használunk, visszafogottabb és elegánsabb retró hangulatot keltve életre.
De a sok minta és szín egymásra ható dinamikájának kihasználásával alkothatunk vidám és élettel teli, fiatalos otthont is.
Pénztárcánk méretén, talpraesettségünk és alkotókedvünk mértékén múlik, hogy retró-hatású kortárs designer bútorokat, vagy épp a bolhapiac vagy a családi padlás kincseit építjük be az általunk kreált enteriőrbe.
Szeretjük a retró stílust. Miért? Mert emlékeztet minket az örök körforgásra, és arra, hogy akár egy szebb múltat is álmodhatunk magunknak.